NUOTEKŲ VALYMO ĮRENGINIŲ ĮVAIROVĖ IR JŲ PALYGINIMAS. II DALIS
Apsisprendusiems savo namuose įrengti biologinį nuotekų valymo įrenginį, dažnai iškyla įvairių klausimų. Jei tarp toliau pateiktų atsakymų nerandate atsakymo į savąjį klausimą, susisiekite su AUGUST specialistu ir suteiksime Jums visą reikalingą informaciją.
Kaip išsirinkti tinkamą biologinį nuotekų valymo įrenginį?
Rinkoje nuotekų valymo įrenginiai tik iš pirmo žvilgsnio yra vienodi. Jie skiriasi valymo technologijomis, išvalymo parametrais, įrenginių dydžiais, forma, montavimo principu, eksploatavimo kaina. Reikėtų atidžiai rinktis, atkreipti dėmesį ne tik į išvardytus skirtumus, bet ir į įmonių turimus dokumentus bei sertifikatus. Beje, pagal aplinkos ministro įsakymą (Nr. D1-487) nuo 2010 m. liepos 1 d. visi įrengiami nuotekų valymo įrenginiai turės būti su CЄ ženklu. Šis žymėjimas patvirtina, kad gaminys atitinka esminius Europos Sąjungos normų reikalavimus dėl sveikatos, naudojimo saugos ir aplinkos apsaugos, kurie yra vadinami bendru „gaminių direktyvos“ pavadinimu. Labai svarbu pasirinkti tinkamą valymo įrenginio dydį. Jį reikia apskaičiuoti pagal name gyvenančių asmenų skaičių. Kiek sunaudojame vandens, tiek teks ir išvalyti. Gerai parinkus įrenginio dydį, biologinio nuotekų valymo įrenginio privalumais galės naudotis visi, kam prireikia vietinės kanalizacijos. Mažesnės nuotekų valymo sistemos tinka šeimoms, gyvenančioms individualiuose namuose, didesnės atitinkamai parenkamos viešbučiams, stovyklavietėms, restoranams ir pan. Namą statote visam gyvenimui, todėl valymo įrenginį reikia rinktis taip pat atsakingai. Jeigu sunku apskaičiuoti patiems, kokio dydžio įrenginio reikia, geriausia tai patikėti specialistams. Nepamirškite, kad rinkdamiesi nuotekų valymo sistemos dydį, turite suplanuoti ir, pavyzdžiui, šeimos pagausėjimą, svečių vizitus savaitgaliais ir pan. Būtų didelė klaida pasirinkti mažesnį valymo įrenginį vien todėl, kad jis pigesnis. Laikui bėgant, visi nepatogumai ir išlaidos gali viršyti „sutaupytą“ sumą.
Kada sumontuoti biologinį nuotekų valymo įrenginį?
Apie nuotekų valymo įrenginį galvokite iškart, kai tik įsigijote sklypą. Projektuodami savo svajonių namus nepamirškite, kad iš karto turi būti numatyta ir vieta valymo įrenginiams. Planuojant jiems skirtą vietą, reikia laikytis privalomų sanitarinių zonų reikalavimų. Patį valymo įrenginį galima montuoti tebevykstant namo statyboms – svarbu, kad būtų baigti didžiausi išoriniai namo statybos darbai, pavyzdžiui, išmūrytos namo sienos, uždengtas stogas. Tada greičiausiai nebeprireiks sunkiosios technikos – sunkvežimių, kranų, kurie atveža įvairias statybines medžiagas, padeda statybose ir galėtų pažeisti suklotus vamzdžius ar sumontuotą įrangą. Kompaktiški valymo įrenginiai užima nedaug vietos, negadina aplinkos vaizdo, tačiau puikiai atlieka savo darbą.
Kas gali įrengti biologinio valymo įrenginį?
Įrenginio veikimo efektyvumas nemaža dalimi priklauso nuo tinkamo sumontavimo, todėl šį darbą arba patikėkite specialistams su atitinkama patirtimi, arba atidžiai sekite jų suteiktas instrukcijas. Jeigu abejojate savo jėgomis, geriausia kreiptis į specialistus. Specialistai įrenginį sumontuoja per vieną dieną. Jau nuo pirmos dienos nuotekų išvalymas atitinka visus aplinkos apsaugos reikalavimus. Paprastai patogiausia nuotekų valymo įrenginius rinktis iš tos įmonės, kuri juos ir gamina, ir montuoja, ir atlieka garantinę bei kitą priežiūrą. Dažnai įmonės kartu teikia ir valymo įrenginių projektavimo bei konsultavimo paslaugas, todėl galima visus reikalus sutvarkyti vienoje vietoje – tai sutaupo ir laiko, ir pinigų.
Kaip pradėti naudoti biologinį nuotekų valymo įrenginį?
Svarbus biologinių nuotekų valymo įrenginių privalumas – itin paprasta paleidimo į darbą procedūra. Po sumontavimo juos galima paleisti ir tą pačią dieną – tereikia atvežti aktyviojo dumblo ir jo pripilti, sureguliuoti įrenginį. Paskui jokių ypatingų procedūrų nereikia, užtenka, kad nuotekos pradėtų bėgti į valymo įrenginius. Ne mažiau svarbus privalumas, kad įrenginius galima palikti be nuotekų ilgą laiką – net visą mėnesį. Tai ypač patogu, kai atostogaujate arba įrenginys įrengtas ten, kur ne visą laiką būna nuotekų srautas, pavyzdžiui, kaimo turizmo sodyboje.
Kaip prižiūrėti biologinius nuotekų valymo įrenginius?
Biologinėmis nuotekų valymo sistemomis galima tiesiog patogiai naudotis, nesirūpinant ypatinga jų priežiūra. Šių sistemų technologijos leidžia nesibaiminti dėl į nuotekų sistemą iškart patenkančių didelių vandens kiekių – pavyzdžiui, pilnos vonios muiluoto vandens. Nesijaudinant dėl įrenginių galima naudoti ir įprastą buitinę chemiją, prausimosi priemones – tai nepaveiks nuotekų valymo sistemos veiklos efektyvumo. Įrenginio darbo efektyvumo nepaveikia ir į nuotekas patenkantis tualetinis popierius ar nuotekos iš virtuvės – biologiniai įrenginiai susidoroja su šiuo vamzdžių turiniu. Įrenginiams nekenkia ir dideli žiemos šalčiai, nes į kanalizaciją tiekiamas oro srautas, patenka šilto vandens srautai, vyksta įvairūs biologiniai procesai.
Garantijos
Biologiniai nuotekų valymo įrenginiai pasižymi ilgu tarnavimo laiku. Paprastai jiems suteikiama daugiau kaip 10 metų garantija. Vis dėlto pirkdami tokį svarbų įrenginį namams tikimės, kad jo mums užteks visam gyvenimui. Reikia nepamiršti, kad įrenginio darbui didelę įtaką turės tai, ar tinkamai buvo parinktas jo dydis pagal susidarančių nuotekų kiekį, todėl šį parametrą reikia apskaičiuoti itin kruopščiai.
Sertifikuotų biologinių nuotekų valymo įrenginių privalumai Tik biologiniai nuotekų valymo įrenginiai, kurie išbandomi notifikuotose laboratorijose, gali gauti CЄ žymėjimą („CЄ“ – prancūzų kalbos frazės „Conformité Européene“, liet. „Europos patvirtinimas“, santrumpa). Šis sutartinis ženklas – tarsi garantija, kad nuotekų valymo įrenginiai yra kokybiški, saugūs naudoti vartotojams ir aplinkai. Vadovaujantis aplinkos ministro įsakymu (Nr. D1-487), nuo 2010 m. liepos 1 d. įrengti galima tik tuos nuotekų valymo įrenginius, kurie pažymėti CЄ ženklu.